Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Liberec - Výlet na Javorník

9. listopadu 2011 se sešla skupinka turisticky laděných klientek našeho TC. Zastávka Dlouhý Most – Javorník je hned pod bobovou dráhou a sjezdovkou. Lanovka na horu v tuto roční dobu ve všední dny nefunguje, takže nám nezbývalo nic jiného než se opřít do podrážek a šlapat po svých. Cestou jsme minuly oboru s lesní zvěří, a pak už vzhůru pokořit kopec. Cesta se klikatila mezi starou a novou zástavbou.

Doputovaly jsme až na vrchol a nedočkavě vyhlížely slibovaný Obří sud. Na konci 19. století ho sem nechal dopravit hostinský z Dlouhých Mostů, kterému se velmi zalíbil na Jubilejní výstavě ve Vídni. Spolu s přáteli jej zakoupil, na 4 vagónech nechal dopravit a zřídil restauraci. Po tři čtvrtě století však došlo k požáru, který celý objekt zničil. Dnešní restaurace a hotel v jednom svým vzhledem na tehdejší Obří sud odkazuje. 680 metrů nad mořem jsme tedy hravě zvládly a zasloužily si tak oběd uvnitř.
Počasí bylo vhodné pro chůzi, bohužel ale nepřálo výhledům. Takže kochání necháme na jaro, kdy jistojistě vyrazíme opět.
Fotky z akce si můžete prohlédnout ve Fotogalerii