Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Česká Lípa - Pohádkový výlet mezi kapkami deště

V každém věku si člověk rád poslechne pohádku a tak naše putování bylo tentokrát zaměřené na pohádkové bytosti. Výlet jsme uskutečnili koncem května na Jičínsko společně se žáčky 1.ročníku ze ZŠ Dr.M.Tyrše z České Lípy.
První zastavení v pohádce bylo na zámku v Dětenicích. V překrásném zámku s nádherným parkem chtěla hned každá žena a dívka být princeznou a každý muž a chlapec princem. Ani se nám nechtělo z komnat odejít.


Druhé zastavení bylo v pohádkovém Jičíně. Nejdříve si někteří z nás městečko prohlédli z Valdické brány a potom jsme se vydali za loupežníkem Rumcajsem. Jeho stopy jsme nalezli v Rumcajsově ševcovně, ale především na interaktivní výstavě obrázků Radka Pilaře. Tady se mnozí z nás dostali do postavy Rumcajse či Manky, ale nejvíce bylo Cipísků. Po náročném sledování stop jsme se zastavili v příjemné restauraci a odměnili se dobrým obědem a zmrzlinou.

Třetí zastavení bylo v Železnici na Mlýně Oldřicha Prášila. Před budovou  nás od rybníčka sledoval vodník,ale potomek bývalého mlynáře nás uklidnil,že prý je to vodník dobrák. Ani zapomenutí čerti ve mlýně nebyli. Zato nás překvapilo zachovalé vybavení válcového mlýna a poutavé vyprávění „pana otce“ Gebauera a tak jsme se chtěli na chvíli stát alespoň jeho pomocníky nebo krajánky, ale mlýn už dávno nemele, takže jsme zůstali bez práce. Staré časy jsme si ještě připomněli v místním vlastivědném muzeu prohlídkou jediné zachovalé roubené chaloupky s dřevěnými okapy a klokočím v předzahrádce. Při nákupu v kupcovském krámku nám zahrál orchestrion. Vystavené předměty každodenní potřeby ze začátku minulého století,pohádky a veselé tváře dětí nás ve vzpomínkách vrátily do dětství.

A proč to byl pohádkový výlet mezi kapkami deště? To proto, že během dne často pršelo, ale nám na naše procházky venku vždycky pršet přestalo. No není to jako v pohádce?

Fotky z výletu si můžete prohlédnout ve Fotogalerii