Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Semily-Výstava jiřinek a muzeum Boženy Němcové

V pátek dne 12.9. jsme se ráno vydali vlakem do České Skalice na výstavu jiřinek, která se každoročně koná v muzeu Boženy Němcové. Se začátkem září se už všichni pomalu připravují na příchod podzimu a v České Skalici se pořádají kulturní akce se symbolem královny podzimu, tedy květy jiřin.

První ročník výstavy jiřinek se konal v roce 1837. Nová kapitola v historii slavností však začala roku 1962. Ke stému výročí smrti Boženy Němcové byla provedena rekonstrukce Steidlerova hostince a v něm byla otevřena expozice života a díla Boženy Němcové. Renovací prošel i Jiřinkový sál. Po prohlídce výstavy jiřin, jsme si prohlédli i muzeum Boženy Němcové. Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, kterou muzeu věnovala dcera Němcové Dora. Ve dvou muzejních areálech jsme se mohli seznámit nejen s osobou spisovatelky, ale i historií textilní výroby či války prusko-rakouské roku 1866. Každoročně v září se (od roku 1837) v muzeu konají jiřinkové slavnosti, historicky spojené se svatbou Boženy Němcové.

Po zakoupení pozůstalosti Boženy Němcové od její dcery Bohdany v roce 1919 se zájem muzea soustřeďoval více na osobnost a dílo velké krajanky. Dne 24. 5. 1931 bylo ve staré radnici na náměstí slavnostně otevřeno první české literární muzeum – Muzeum Boženy Němcové. Od září roku 1970 stojí v Jiřinkovém parku před muzeem bronzová plastika sedmnáctileté Barunky Panklové - Němcové, připomínající její účast na prvním Jiřinkovém plese roku 1837. Autorkou plastiky je akad. sochařka Marie Uchytilová - Kučová. Postavení pomníku umožnila veřejná sbírka. Po krásné prohlídce jsme se na zpáteční cestě zastavili na obědě, prohlédli si město a vydali si na cestu zpět.