Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Semily - Svijany zámek a pivovar

ve čtvrtek 13.10. se uskutečnila další z našich plánovaných akcí a navštívili jsme Svijany,

kde jsme si prohlédli renovovaný a troufám si říci, že na poslední chvíli zachráněný - ještě v roce 2013 velice zchátralý zámek. Po velmi chutném obědě v místní restauraci následovala exkurze v soukromém pivovaru. Výlet se nám vydařil, byli jsme moc spokojeni zejm. průvodkyně, co nás provázela zámkem i pivovarem byla vynikající a velice příjemná !

Zámek - V roce 2013 zakoupil Pivovar Svijany chátrající zámek a rozhodl se jej zachránit, což se mu za přispění grantu z EHP a Norských fondů povedlo. V průběhu rekonstrukce a archeologického průzkumu byly objeveny vzácné nálezy jako 3 000 let stará bronzová jehlice nebo tajná chodba v podzemí zámku. Zámek Svijany poprvé otevřel své brány veřejnosti 25.6.2016, která si zde může prohlédnout expozici archeologie, o historii zámku a okolí, o historii pivovarnictví a lazebnictví, podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další.

Pivovar
Pivovar Svijany je jeden z nejstarších pivovarů v Česku, protože byl založen už před rokem 1564. Tehdy byl součástí hospodářských základů panství. V roce 1912 byl jeho dosavadním nájemcem Antonínem Kratochvílem odkoupen od Rohanů a rodině Kratochvílů patřil až do roku 1939. Vnuk Antonína Kratochvíla byl nucen pivovar prodat a tak se pivovar vrátil jeho původním majitelům, Rohanům. Po roce 1945 byl ale svijanský pivovar konfiskován a znárodněn, aby se stal součástí Severočeských pivovarů n. p. Z důvodu politických změn Severočeské pivovary zanikly a svijanský pivovar se stal součástí podniku Pivovary Vratislavice nad Nisou. V roce 1997 se pak stal součástí akciové společnosti Pražské pivovary, která je z většiny majetkem anglické pivovarské společnosti Baas. Kvůli obchodní politice Pražských pivovarů se setkal s odbytovou krizí a hrozilo jeho zavření. Poslední změnou vlastnického uspořádání bylo utvoření společnosti Pivovar Svijany s.r.o. v roce 1998 (po roce 2005 Pivovar Svijany, a.s.). Pivovar pod novým vedením postupně překonal svou odbytovou krizi a stal se na Liberecku a Jablonecku nejsilnější značkou. Svijanský pivovar produkuje pivo klasickou technologií českého piva plzeňského typu. Všechna svijanská piva jsou vyráběna stejným technologickým postupem, který se nazývá dvourmutový způsob vaření. Piva ze Svijanského pivovaru se často umisťují na předních příčkách různých soutěží.