Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod Stalo se Českolipské akce Semily - Dvoudenní výlet do Pardubic a Slatiňan

Semily - Dvoudenní výlet do Pardubic a Slatiňan

Výlet jsme uspořádali společně s přáteli z chrudimské oblastní odbočky SONSu, kteří naplánovali program na oba dva dny a zajistili nám nocleh v Pardubicích na VŠ kolejích pardubické univerzity. Výletu se s námi zúčastnila i Radka, členka liberecké oblastní odbočky.

Den první - Kunětická hora a Pardubice

V úterý ráno na nás na  pardubickém nádraží ČD čekal Milan Drahoš, člen pardubické části chrudimské oblastní odbočky SONSu, který se nám věnoval po celý den, a za jeho doprovodu jsme jeli na univerzitní koleje se ubytovat, Než jsme se zakvartýrovali, dorazila do Pardubic skupina z Chrudimi a následně jsme společně odjeli autobusem do Ráb, Kunětickou horu. Po prohlídce hradu jsme sestoupili zpět a poobědovali v restauraci Pod Kunětickou horou. Odkud jsme se vydali pěšky k zastávce odjeli autobusem nazpět do Pardubic. Ze zastávky MHD se vydali zámku, trasou přes lávku nad jezem na Labi a odsud pokračovali nádhernou alejí. Prošli jsme se po valech u zámku, potom nás Milan vedl od zámku směrem k Pernštejnskému náměstí.

img_1033.jpg img_20170606_154342.jpg

 

Asi v polovině jsme odbočili a pokračovali kolem kostela sv. Bartoloměje k Zelené bráně - http://www.zelenabrana.eu/cs/, ze které je hezký výhled na město (vykoupený zdoláním 145 schodů na vyhlídkový ochoz). Od brány pak na Pernštejnské náměstí, poté kolem Krajského úřadu na zastávku trolejbusu a své celodenní putování, kdy jsme nachodili, podle mého krokoměru, něco kolem 11 km, zakončili na kolejích. Chutně jsme povečeřeli v menze a odebrali se do svých pokojů odpočívat a nabírat síly na další neméně náročný den.

Den druhý:

Slatiňany - zámek, zámecký park a Švýcárna

Ráno pro nás na koleje přišel náš včerejší průvodce Milan a za jeho vedení jsme se přemístili na autobusové nádraží. Odsud jsme odjeli autobusem přímo do Slatiňan. V Chrudimi přistoupila a přidala se k nám parta členů z chrudimské oblastní odbočky. Od autobusu jsme se všichni vydali na prohlídku zámku.

img_1085.jpg img_1577.jpg

Zámek ve Slatiňanech - https://www.zamek-slatinany.cz/cs patřil Auerspergům asloužil jim především jako jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších venkovských sídel.

Po prohlídce tohoto nádherného zámku, kterým nás prováděla skvělá průvodkyně, a který se nám moc líbil, jsme se přesunuli do restaurace U zámku - a chutně tu poobědovali – DOPORUČUJEMEPo vynikajícím obědě, kdy si každý vybral podle své chuti, jsme si šli prohlédnout zámecký park a Švýcárnu.  Švýcárna vznikla jako salaš v polovině 19. století přestavbou myslivny nedaleko původní hájenky jižně od zámeckého parku. Myslivna, postavená brzy po roce 1839, neměla však sloužit pro správu lesů, ale pro občasný pobyt panstva v přírodním prostředí.

img_1594.jpg

Švýcárna se stala jedním z romantických prvků doplňujících auerspergské sídlo ve Slatiňanech za Vincence Karla Auersperga, inspirovaného jeho cestou do Anglie v roce 1837.

 

img_1588.jpg

Cestou na Švýcárnu, hned za hranicí zámeckého parku, kde jsou pozemky a pastviny patřící hřebčínu - jsme si na jedné z pastvvin mohli prohlédnout stádo klisen s hříbaty.V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.Z časových důvodů jsme již nestihli navštívit a prohlédnout si dětmi velmi oblíbený Kočičí hrádek -   Takže snad až někdy příště.Od Švýcárny jsme se vydali nazpět do parku a kolem zámku na zastávku autobusu, kterým jsme jeli do Chrudimi. Vystoupili jsme u nádraží ČD a odsud osobáčkem do Rosic nad Labem. Zde jsme si počkali na liberecký rychlík, a do Semil dorazili krátce před sedmou hodinou večer.

Výlet byl skvělý. Moc se nám líbil. Chrudimáci, DÍKY za nádherné zážitky!

 

Vzhled stránek


Přihlášení - Stalo se

Pro správu článků v sekci "Stalo se" se nejprve přihlaste.