Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Výlet na Hrubou Skálu

Po studeném začátku května, kdy teploty v noci padali pod bod mrazu, se ve čtvrtek 5. května oteplilo. Sluníčko ukázalo svoji sílu a příjemně hřálo. Byl to takový den na procházky a turistiku. Den, který jsme si přáli. Při srazu na vlakovém nádraží v Semilech jsme všichni konstatovali, že se nám dnešní výlet na Hruboskalsko vydaří. A naše přání se vyplnilo.

Po vystoupení na vlakové zastávce Hrubá skála jsme se vydali k zámku. Cestou přes vesnici Doubravice jsme pozorovali následek nočních mrazíků.

Bohatě rozkvetlé ovocné stromy měli zahnědlé a spálené květy, mnohé keře spálené listy a rozkvetlé květiny visely bezvládně hlavičkami k zemi. Z nádvoří zámku je nádherný výhled na pískovcové skály, které byly zalité sluncem, na Kozákov a okolí. Historickou částí zámku se momentálně neprovádělo. Mohli jsme si prohlédnout pouze nádvoří a okolí. Zámek je přizpůsoben k rekreaci. Restaurace, která je umístěna v zámeckých prostorách, je zřejmě jen pro bohatou klientelu. My jsme se museli občerstvit u stánků před zámkem, anebo ze svých zásob.
Po odpočinku jsme se vydali po červené značce směrem na Turnov. Cestou jsme potkávali mnoho turistů, kteří se do této oblasti vydali. Šli jsme lesem, nejdříve po úzké silničce a potom lesní cestou. Nikam jsme nespěchali. Nasávali jsme vlhké lesní ovzduší a prohlíželi si jarní přírodu. Zastavili jsme se na vyhlídce Kapelní s výhledem na útvary skal a Turnovsko s horizontem Kozákova, Ještědu a Bezdězu. Naše cesta dále pokračovala k hradu Valdštejn a rozhledně nad Hlavaticemi, kde jsme měli Turnov jako na dlani.
Opět jsme neměli štěstí na občerstvení. Hotel v Hlavaticích byl v rekonstrukci a penzion u Koubusu otevírali až o víkendu. Vše jsme si vynahradili v restauraci na vlakové zastávce v Turnově. I když už bylo odpoledne a čas oběda dávno vypršel, paní vedoucí se nás mile ujala a připravila pro všechny chutný a vydatný oběd.
Zde náš turistický výlet skončil. Nějaký ten kilometr jsme měli v nohách, ale nám to nevadilo. Ač mírně utahaní, ale spokojeni.