Logo TyfloCentra Liberec, o. p. s.
Úvod

Výlet do Polska

Jsem moc ráda, že jsem v mém věku před pár lety potkala hodné lidi, kteří mě  přizvali mezi sebe do společnosti organizace SONS. Potkávám se s nimi každý čtvrtek, a to nejen při zajímavých přednáškách v budově Archivu, ale především na výletech.


Už jsme viděli tolik pěkných míst – ať to byly historické památky nebo jsme viděli různé zajímavosti v muzeích, viděli jsme i krásy přírody. Návštěva ZOO ve Dvoře Králové n/Lab. byla také zajímavá. Tak bych mohla pokračovat a snad napsat jakýsi seznam naších výletů, ale protože bych mohla na některé zapomenout, tak tedy seznam nenapíšu. Ale vracím se k poslednímu výletu do Polska, do Szklarské Poreby – Muzeum Země. Cesta vlakem byla zajímavá, vlak projíždí krajinou, kde se potkávají Lužické hory s Krkonošemi. Podél trati bylo tolik krásných květů náprstníků. Jejich zvonečky jakoby nám mávaly na pozdrav. Jsem ráda, že nadšenci obnovili málem zapomenutou trať, která v nedávné minulosti zmizela i z map navždy. Ohromilo mě i nádraží ve Szklarské Porobě. Nečekala jsem, že bude tak rozsáhlé, přímo velkolepé i s nádražní budovou. Na té je znát rukopis doby, kdy v této části Krkonoš sídlilo německé osazenstvo. Historie někdy vtiskne výrazné prvky doby staveb. Szklarska Poreba je půvabná Krkonošská obec, uklizená, vstřícná k turistům. Pěkným  přírodním prvkem je v této obci malá říčka, která se podle údajů v mapě jmenuje polsky KAMJENZYK. Tento poslední výlet byl sice dost fyzický náročný, byli jsme všichni unaveni a tak jsme si trošičku odpočinuli až cestou vláčkem domů do Čech, do Harrachova dále do Tanvaldu a nakonec jsme vystoupili v Semilech.
Únava přejde a já se těším, že pojedu na další a další výlety, které každého z nás hodně obohacují. Musím poznamenat to hlavní – Dík paní Podhajské a panu Janočkovi, který má vždy vše tak dobře, a pečlivě připravené. Je to hodný, čestný člověk, kterých v poslední době v české společnosti ubývá. Jen zdraví aby se nám nikomu nehoršilo. Čas bývá někdy prevít!


V Semilech 3. července 2011
Eva Marková